11 marca 2017

Drewno na elewacji


źródło: www.extradom.pl
O wyglądzie domu decyduje jego wykończenie, między innymi rodzaj zastosowanej elewacji. Drewno w tym przypadku sprawdza się znakomicie, prezentuje się efektownie i szlachetnie. Wbrew pozorom może nadać budynkowi zaskakująco nowoczesnego wyglądu. Mówiąc o drewnianej izolacji należy znaczyć, że przede wszystkim, iż będzie to wysoka izolacja cieplna budynku i korzystny mikroklimat
Oczywiście tak jak wszystko, takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nie należy ono do najtańszych inwestycji. Musimy również pamiętać, że drewno jest dość wymagający materiałem. Aby było ozdobą naszego domu przez wiele lat, należy je szczególnie pielęgnować i impregnować. 

Układ desek na elewacji
Elewacja nie powinna sięgać do podstaw budynku, ale być nieco podniesiona, gdyż to właśnie przy gruncie, gdzie deski mają największy kontakt z wodą następuje ich najintensywniejsza degradacja.
Warto zwrócić również uwagę, aby deski zostały ułożone w sposób pionowy a nie poziomy, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu, bez problemu w przypadku zużycia będziemy mogli wymienić tylko najbardziej zniszczone dolne elementy (co w przypadku układu pionowego będzie niemożliwe).

Jakie drewno na elewację?
Elewacje tego typu wykonuje się przeważnie z gatunków iglastych (świerka, sosny, modrzewia, dębu), które mają wyraźnie zarysowane słoje, co stanowi ich walor dekoracyjny. Wykorzystuje się również gatunki egzotyczne (meranti, okoume, tatajuba, cedr czerwony). W przeciwieństwie do drewna iglastego, ich usłojenie jest praktycznie niewidoczne, posiadają natomiast ciekawy układ włókien, dużym atutem jest również brak sęków.

Elewacje drewniane rewelacyjnie komponują się w połączeniu ze stalą, aluminium oraz szkłem, dlatego coraz częściej widuje się je w projektach domów nowoczesnych, osiedlach mieszkaniowych, ale również na biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Drewno staje się ponownie doceniane w budownictwie. Sprzyja temu również trend powrotu do ekologii, chęć obcowania jeszcze w większym stopniu z naturą.

źródło: www.extradom.pl

6 komentarzy

 1. Mi się podoba coś w tym stylu troche drewna troche betonu https://pracownia-projekty.dom.pl/dce_twin_modern_b_-_blizniak_ce.htm

  OdpowiedzUsuń
 2. Drewno na elewacji wygląda nie tylko gustownie i elegancko, ale też przyjemnie. Kojarzy mi się z odwołaniami do natury, coś pięknego!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobają mi się te projekty na zdjęciach. Nowocześnie, elegancko i gustownie! A ja zapraszam na mojego bloga wnętrzarskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Drewno na elewacji ostatnio zyskało większą popularność. Coraz więcej powstaje takich domów. Dzięki temu dom staje się bardziej ciekawy i nowocześniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pomysły, wygląda oryginalnie.

  OdpowiedzUsuń

TOP