17 lipca 2018

Łódź Design Festival, tydzień pełen refleksji

Majowy tydzień pełen inspiracji i refleksji, tak właśnie wyglądała tegoroczna edycja Łódź Design Festival. Była to wyjątkowa edycja, ponieważ miałam okazję być jej ambasadorką! To duże wyróżnienie szczególnie, że ŁDF jest jednym z nielicznych wydarzeń które w tak dużym stopniu oddają idee bloga jak i zarówno jest odzwierciedleniem moich zainteresowań.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to REFLEKSJE. Dotyczyły trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek - technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury.

Od zachwycających instalacji, po wystawy i wartościowe wykłady. Nie zabrakło niczego! Był to doskonały czas dla wszystkich wielbicieli designu, architektury i sztuki!

Co było dla mnie największym doznaniem?
Debata „Życie towarzyskie i uczuciowe. Przestrzeń – ludzie – miasto” była niczym miód dla uszu! Miała ona za zadanie poruszyć tematy z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co kreuje atmosferę i nastrój architektury? W jaki sposób dobrze zaprojektowana architektura i otoczenie wpływają na użytkowników? Jak projektować przestrzenie publiczne, aby mieszkańcom żyło się w nich dobrze? 


Jako studentka architektury duża uwagę przywiązuje do tego, co mnie otacza. Uwielbiam przebywać w pięknych miejscach, zarówno w skali miasta, gdzie górę bierze urbanistyka, jak i lokalach gdzie główną rolę odgrywa aranżacja wnętrz. Uważam, że większość z nas ma miejsca w których po prostu czuje się dobrze, albo źle. Co na to wpływa? Na to pytanie starała się uzyskać odpowiedź Małgorzata Tomczak, a wypowiedzi architektów, urbanistów sprowadzał się głownie do jednego. Otaczająca nas przestrzeń powinna być nam przyjazna, budzić poczucie bezpieczeństwa. Każdy z nas ma inne gusta, dlatego nie ma idealnego wzorca według którego należy projektować. Są jednak pewne reguły, wzorując się na których można projektować dobrze, zostały one w doskonałych kontekstach poruszone podczas debaty.  

Hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsce spotkań, przestrzenie publiczne, place zabaw, ulice, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają, dyskutują, poznają, jedzą i piją, śpią i się bawią, są tłem do ich życia - towarzyskiego i uczuciowego- mówi Małgorzata Tomczak.

Zajrzyjcie do zakładki Ciekawe miejsca i zobaczcie co warto odwiedzić w Gdańsku i nie tylko! :)

Wystawa „Krucha trwałość. Majolika z Manufaktury w Nieborowie”
Wystawa „Krucha trwałość. Majolika z Manufaktury w Nieborowie”
Nowe trendy w projektowaniu
Podczas festiwalu przedstawiona została wystawa przygotowana przez Interprint. Przedstawiała trendy, które pomagają żyć w równowadze z naszym środowiskiem naturalnym, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. upcycling - tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Ma na celu uświadomić, jak cenne są zasoby naturalne i zachęcić do tego, aby przedmiotom nadawać drugie życie. Kolejnym trendem jest co-everything istotą tego trendu jest współdziałanie, bowiem razem możemy stworzyć więcej, niż gdybyśmy działali w pojedynkę. To wartościowa możliwość wymiany umiejętności i wiedzy.

Trend Non_conform jest pochwałą dla niedoskonałości. Ponieważ wszystko dziś podlega digitalizacji. Wystawa miała za zadanie uświadomić, że nie niektóre rzeczy mogą być celowo niewykończone, a nawet z drobnymi wadami jak np. usłojenie drewna widoczne w meblach, to one nadają przedmiotowi wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. 

Wystawa prac "make me"
Wystawa prac "make me"
Wystawa prac "make me"
Tegoroczna edycja Łódź Design Festiwal to ogromna dawka inspiracji i pozytywnych emocji. Cały harmonogram został specjalnie przygotowany z myślą o odbiorcach w różnym przedziale wiekowym. Wystawy i warsztaty były dedykowana zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, każdy mógł poczuć idee designu i oddać się sztuce :)


1 komentarz

  1. Fantastyczne wydarzenie, które niestety mnie ominęło... Ale dobrze, że tak świetnie się bawiliście :)

    OdpowiedzUsuń

TOP