/

Beton architektoniczny w aranżacji wnętrz

Mimo, że beton architektoniczny nadal bardziej kojarzy nam się z materiałem konstrukcyjnym niż dekoracyjnym, od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem w aranżacji wnętrz. Materiał, który na pierwszy rzut oka nadaje pomieszczeniu surowości i zimnego klimatu w połączeniu z odpowiednimi kolorami, może wyglądać doskonale w każdym wnętrzu.

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny nazywany architektonicznym jest właściwie tylko z nazwy. To zwyczajny beton klasy nie niższej niż C30/35, z tym że użyty nie tylko do celów konstrukcyjnych, ale też dekoracyjnych. Jest to mieszanka, która jest przeznaczona na eksponowany element konstrukcji, czyli taką jej część, która nie będzie niczym przykryta. Płyty są produkowane z masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi. Są bardziej odporne na ściskanie i zginanie niż zwykły beton. Dzięki temu można wykonać mocne elementy o grubości najczęściej 2-3 cm, a przy użyciu betonu najlepszej jakości nawet o o grubości 1 cm.

beton architektoniczny
źródło: www.behance.net

Gdzie wykorzystać beton architektoniczny?

Beton to materiał, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, loftach, którym nada industrialnego klimatu. Wbrew pozorom, wcale nie musi wprowadzać przygnębiającego, fabrycznego i surowego efektu. Ostateczny wyraz tego materiału zależy od tego z czym go zestawimy. Zimny i przemysłowy charakter „odbierają” mu drewno i kolorowe tkaniny. W ich towarzystwie nabiera bardziej domowego charakteru. Beton można barwić w masie za pomocą pigmentów albo pomalować jego powierzchnię za pomocą specjalnych farb, co osobiście odradzam! Niech beton pozostanie betonem, a jego kolorystyka ogranicza się do szerokiej gamy szarości, przecież nie zależy nam na efekcie kiczu… 🙂

Powierzchnia betonu może być gładzona, szlifowana, śrutowana, naturalnie chropowata, porowata, pełna albo z niewielkimi naturalnymi zagłębieniami. W tej kwestii mamy szeroki wachlarz rozwiązań, w zależności na jakim efekcie nam zależy. Ograniczeń nie ma również w kwestii typów pomieszczeń, w których sprawdzi się beton dekoracyjny. Dzięki temu, że płyty betonowe można impregnować, świetnie nadają się do instalacji w miejscach o podwyższonej wilgotności, np. w kuchni lub w łazience.

Z czym łączyć beton architektoniczny?

  • Beton i DREWNO to miłość od pierwszego wejrzenia, tak… najwidoczniej istnieje 🙂 Doskonały sposób, aby ocieplić wnętrze. Drewno pozwoli mu grać pierwsze skrzypce, ale jednocześnie będzie świetnie współgrać z betonowymi płytami. Jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo małe, w celu uniknięcia efektu bunkru, warto wykorzystać płyty tylko na jednej lub dwóch ścianach.
źródło: www.homesquare.pl
  • MARMUR, czyli luksusowy materiał w zestawieniu z fabrycznym charakterem betonu. Może brzmi w pierwszym momencie dość kontrowersyjnie, jednak okazuje się, że beton architektoniczny sprawdza się nawet w tak wyjątkowym połączeniu.
źródło: www.behance.net
  • Monochromatyczne powierzchnie i stonowane kolory, będą najlepszym rozwiązaniem i świetnym tłem dla betonowych płyt. Nikt nie powiedział, że nie możemy wykorzystywać kolorów, wręcz przeciwnie. Wszystko jednak należy dobierać z głową, a najlepiej unikać krzykliwych kolorów i wyjątkowo wzorzystych powierzchni. Śmiało można postawić na geometryczne kształty i delikatne ornamenty.
beton architektoniczny
źródło: www.murator.pl, autor: Michał Przeździk

Alternatywne efekty betonu architektonicznego

Efekt betonu architektonicznego możemy uzyskać nie tylko poprzez montaż płyt. Na rynku mamy obecnie do dyspozycji wygodne w nakładaniu i szybkoschnące farby imitujące beton o zróżnicowanym efekcie końcowym. W zależności od tego, czy interesuje nas wykończenie betonowej ściany z efektem większego lub mniejszego stopnia chropowatości, z wyraźną i ostrą strukturą, każdy z tych efektów osiągniemy w sposób szybki i estetyczny samodzielnie w domu.

Kolejnym rozwiązaniem są tapety ścienne, których wybór jest naprawdę spory. Do wybory mamy dużo wzorów, które przestawiają różne efekty końcowe wykończenia ściany. Tapety ścienne, to nie tylko szybki sposób montażu, ale rozwiązanie które daje nam możliwość częstej zmiany aranżacji w przeciwieństwie do płyt betonowych.

beton architektoniczny
Tapeta ścienna Graham&Brown

Tapety ścienne Graham&Brown to doskonała jakość! Posiadają szeroki wybór produktów przedstawiających imitację różnych sposobów wykończenia ścian.

Wady i zalety betonu architektonicznego

Beton wykazuje dużą odporność na wodę, zarysowania i nie blaknie. Jest dobrym izolatorem, który zapobiegnie przenikaniu dźwięków z pomieszczenia do pomieszczenia. Ma jednak i minusy. Elementy z takiego betonu są dosyć ciężkie, więc mogą być mocowane tylko do podłoży o wystarczającej nośności.

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top