Sharpie DIY, mazaki do malowania porcelany

Zaprojektuj sobie kolekcje porcelany z Sharpie! Jakich mazaków użyć ile czasu wypiekać? Zapraszam! Kiedy tylko zobaczyłam w internecie ręcznie zdobione miseczki, filiżanki, kubki i to na dodatek pisakami – postanowiłam dłużej nie zwlekać.
Zacznijmy od tego, że to naprawdę nic trudnego 🙂


1.Szablon
Możesz rysować, pisać odręcznie, ale jeśli nie posiadasz większych zdolności artystycznych, lub po prostu chcesz pójść na łatwiznę, wystarczy zrobić szablon. Jak? Drukujemy wybrany wzór, wycinamy, następnie na odwrocie naszego szablonu zamalowujemy całą jego powierzchnię ołówkiem (najlepiej miękkim). Tak przygotowaną kartkę przykładamy np. do kubka, przyklejamy delikatnie taśmą na rogach i ołówkiem odrysowujemy kontur naszego wzoru. Po odklejeniu kartki na kubku powinien zostać od kalkowany wzór, który następnie malujemy mazakiem. Nie przejmuj się, jeżeli na kubki pozostanie reszta ołówka, potem z łatwością się zmaże.

2.Mazaki

Korzystałam z mazaków firmy Sharpie, oraz Toma.

  • Sharpie to niesamowity marker dzięki któremu za niewielkie pieniądze możemy odmienić naszą ceramikę. Do wyboru mamy różne grubości markerów, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie namalować wybrany wzór. Niekiedy napisy wykonane Sharpie trzeba poprawiać oraz wypiekać dwukrotnie.
  • Natomiast markery Toma (ja posiadam zestaw kolorowych) są dużo trwalsze, ale niestety mniej precyzyjne. Mają konsystencje wodnistą, na co trzeba uważać przy malowaniu i niestety nie narysujemy nimi jakiegoś precyzyjnego wzoru. Ale ogromną zaletą jest to, że wypieka się je tylko raz, a kolory nie blakną lecz są bardzo żywe i intensywne. Na ulotce jest nawet napisane, że można je myć w zmywarce- z czym ja bym jednak nie ryzykowała.


3.Jak długo wypiekać?

Mazaki firmy Toma posiadają na opakowaniu bardzo szczegółową instrukcję na której jest opisane ile i w jakiej temp. należy wypiekać pomalowane nimi kubki, czy inne ceramiczne przedmioty. 30-35min w temp. 150’C
Mazaki Sharpie potrzebują również 30-35min, ale w temp. 200’C

Niektóre kubki Sharpie DIY – można spryskać lakierem akrylowym zabezpieczając dodatkowo napis przed starciem. Ja osobiście nie chcę tego robić, bo lakier może być toksyczny. Jeśli jednak zdecydujesz się pójść tą drogą, należy unikać spryskiwania górnej i wewnętrznej strony kubka. Możesz pokryć te obszary taśmą maskującą , aby zabezpieczyć je przed lakierem.

Posts created 80

4 komentarzy “Sharpie DIY, mazaki do malowania porcelany

  1. Niestety niektóre elementy po dłuższym czasie użytkowania ścierają się. Jednak zauważyłam to nie tylko przy użyciu tych pisaków, ale również innych, kupnych robionych tą metodą. Myślę, że to nieuniknione przy intensywnym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pozostałe wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top