Gdynia Design Days, 9 festiwalowych dni z designem

Kolejna edycja Gdynia Design Days dobiegła końca. Było to 9 inspirujących dni wykładów, warsztatów, spotkań z twórcami i wystaw. Co roku festiwal porusza inne zagadnienie, tegorocznym hasłem przewodnim była POLARYZACJA. Zjawisko polaryzacji jest rozdzieleniem elementów układu na dwie grupy, organizatorzy Gdynia Design Day skonfrontowali ze sobą dwa problemy dzisiejszego świata: technologizacje i naturalność oraz indywidualizm i wspólnotowość.

Celem głównej wystawy festiwalu „ja|my” było poruszenie obu wspomnianych wyżej problemów. Kuratorka wystawy Izabela Bołoz sięgając po przykłady z całego świat, chciała pokazać jak w, świecie w którym coraz bardziej polegamy na nowych technologiach i uzależniamy się od nich, wykorzystać je na korzyść rodziny czy lokalnej społeczności. Jaka doza wygody i odpowiedzialności jest prawidłowa, kiedy postawić na własny interes, a kiedy na dobro wspólne. Wybrane prace pokazywały spolaryzowane tendencje wcielone w rzeczywiste projekty. Systemy, które troszczą się za nas o innych, oszczędzają nasz czas. Jednym z przykładów była zaprezentowana na wystawie Baby Feeder –głowica pasująca do standardowej butelki dla niemowląt i umożliwiająca robotowi karmienie dziecka, co mogłoby każdorazowo zaoszczędzić rodzicom 15-30 minut. Inne, takie jak gra TIM, pomagają nam w komunikacji międzypokoleniowej. Dzięki tej grze, babcia może grać na planszy, a jej wnuczka przez aplikację. Część projektów oddaje naszą potrzebę zaangażowania się w pomoc innym czy budowanie małych, lokalnych społeczności, a także bycie odpowiedzialnym również za społeczność internetową, którą tworzymy.

Festiwalowi co roku towarzyszy konkurs Młodzi na Start organizowany przez Elle Decoration, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w miniony weekend, a zwycięskie prace można było zobaczyć na pokonkursowej wystawie. Przewodniczącą kapituły konkursowej była Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna Elle Decoration. W tym roku projektanci interpretowali hasło – „Mój Design. Zaprojektuj dowolną formę użytkową”.

Główną nagrodę wygrał Kacper Kunicki za swój projekt stół Sneda.
Stół zaprojektowany do salonu z dużymi przeszklonymi drzwiami z widokiem na ogród. Ten kontekst podyktował skośny kształt blatu i geometrię nóg, która zmienia się w ciekawy sposób w zależności od kierunku obserwacji,

Drugie miejsce ex aequo otrzymały Aleksandra Szewc z projektem 90 stopni i Jagoda Nowak-Bieganowska za projekt Ukojenie. 90 stopni, to projekt lampy łączący właściwości folii polaryzacyjnej z technologią LED. Poprzez obrót dysku użytkownik może decydować o intensywności światła, zmieniając nastrój panujący w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki użyciu folii polaryzacyjnej. W dobie digitalizacji i coraz większego oddalenia od fizycznej interakcji z przedmiotami, 90° pozwala przywrócić zanikający kontakt użytkownika z fizycznym produktem.

Ukojenie, Jagoda Nowak-Bieganowska
Ten zestaw ma każdego dnia przypominać, żeby poświęcić trochę czasu dla siebie i posłuchać własnych myśli. Rozszerzający się ku dołowi kształt przywodzi na myśl silne oparcie – karafka nie stoi spięta na baczność, jej masa spływa miękko, zgodnie z grawitacją. Wcięcie w górnej partii buduje atmosferę bliskiego kontaktu, pozwala metaforycznie dotknąć wnętrza naczynia. Dwie szklanki są powtórzeniem cech karafki. Choć różnią się kształtem, pasują do siebie, uzupełniają się. 

Nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Mazurek za projekt PiggyB 2.0. Hołd złożony tradycyjnej śwince skarbonce. Niedookreślony, płynny kształt oscyluje pomiędzy dziecięcym rysunkiem a organiczną formą, przywodząc na myśl wspomnienia z dzieciństwa. PiggyB w pierwotnej wersji nie posiadała otwarcia, żeby podkreślić, że moment wydobycia zawartości jest równoznaczny ze zniszczeniem ceramicznej skarbonki. Wersja 2.0 posiada jednak otwór z zamknięciem w postaci korkowego ryjka, żeby nie łamać serc użytkowników.

Doceniony został również zestaw krzeseł IDO do restauracji projektu Kingi Pawlik, zrealizowany we współpracy z firmą Fameg. Tworzą go proste krzesła wykonane z drewna bukowego. Lekka konstrukcja o łatwych do czyszczenia powierzchniach umożliwia układanie krzeseł jedno na drugim. Niewielka ilość elementów konstrukcyjnych krzesła, połączonych ze sobą w niewidoczny sposób, zapewnia jego lekkość, odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Zestaw składa się obecnie z krzeseł w wersji tapicerowanej i lakierowanej oraz fotela z podłokietnikami. 

Wystawą towarzyszącą Gdynia Design Days była wystawa „Wybierz” przygotowana prze sklep i galerię LUMANN! Podzielona została na dwie części, różniące się od siebie stylem i charakterem, tak aby każdy indywidualnie mógł dokonać wyboru tej, która będzie mu najbliższa. Strona prawa, kolorystycznie stonowana, nawiązującą do wzorniczego dziedzictwa oraz strona lewa z muralem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Dawida Majgata z Republic ¥. Zastanawiamy się czy aranżując nasze wnętrza mieszkalne mamy większą skłonność do eksperymentów czy raczej do znanych, bezpiecznych rozwiązań. Stawiamy na pobudzające barwy cz bezpieczną czy subtelną kolorystykę? Poszukujemy nowych form i kształtów czy czerpiemy inspiracje z wzorniczego dziedzictwa? Wystawa „Wybierz” zlokalizowana w Terminalu Designu miała za zadanie ukazać nam, że te dwa światy mogą funkcjonować obok siebie, przenikać się i współistnieć. Ania Łukawska z LUMANN stanęła na wysokości zadania, odbiór był rewelacyjny!

To był inspirujący tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DO GÓRY