/

Remont w kamienicy: o warto wiedzieć o remontach w kamienicy?

remont w kamienicy
fot.Scandilove

Przestronne wnętrza starych kamienic kuszą nas nie tylko ciekawą historią, ale przede wszystkim wysokością i przestrzenią. 3,60 nad głową to marzenie coraz większej ilości z nas. Mieszkania w kamienicach mają bardzo dużo zalet. Dzięki grubym murom nie trzeba będzie się przejmować hałasem dobiegającym z sąsiednich mieszkań, grube ściany nie przepuszczą prawie żadnego dźwięku. Wykonane z cegły ściany, wolno się nagrzewają, więc latem w mieszkaniu mamy przyjemny chłód, nawet w najgorętsze upały. W kamienicach spotkamy też dodatkowe pomieszczenia, takie jak spiżarnia czy garderoba, które już dawno odeszły w zapomnienie w nowym budownictwie.
Jednak pomimo wielu zalet są też liczne problem, najczęściej techniczne, które mogą nam popsuć plany podczas remontu, a później sprawić niemałe problemy podczas użytkowania. O czym warto wiedzieć podejmując się remontu mieszkania w kamienicy? Wspólnie z Łukaszem ze Scandilove, który podczas remontów zmierzył się już niemal ze wszystkim- przygotowaliśmy dla Was kilka najważniejszych porad!

Decydujemy się na remont mieszkania w kamienicy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w pierwszej kolejności? Kiedy warto zdecydować się na daną inwestycję, a w jakim przypadku lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

Taki rzeczy będzie bardzo dużo. Trochę inaczej będzie przy kupnie mieszkania w kamienicy,  a inaczej przy decyzji na najem. Postaram się to podzielić na dwa przypadki.

Zakup: Przy zakupie mieszkania w kamienicy patrzymy przede wszystkim na lokalizację, otoczenie, czyli coś czego remontem nie zmienimy. W następnej kolejności patrzymy na sam budynek, stan całej kamienicy, oczywiście najlepiej jeśli jest to kamienica po remoncie, albo przynajmniej w dobrym stanie, ale takie zakupy to zwykle mniejsze okazje. Kiedy kupujemy mieszkanie w kamienice w średnim stanie, warto mieć chociaż informacje o tym kiedy planowany jest jakiś remont i jaki. Najważniejsze żeby ogólny stan, stropy, dach, fundamenty był poprawny, bo brzydka elewacja może być tylko wizualnym problemem, a zły stan techniczny może przynieść duże komplikacje.

W samym mieszkaniu zwróciłbym ponownie uwagę na sam stan techniczny, jakie jest ogrzewanie, a jeśli go nie ma to jakie może być. Czy jest odpowiednia ilość kominów wentylacyjnych, jaki jest stan stropu. To taka podstawa. Następnie możemy pomyśleć o tych rzeczach które będą stanowiły o wizualnej jakości mieszkania po remoncie, oryginalne drzwi, posadzki, sufity. To wszystko po odnowieniu spowoduje że mieszkanie będzie miało klimat który jest nie do podrobienia w innym budynku.

Najem: Tutaj głównie zwróciłbym uwagę na odpowiednią wentylację mieszkania i rodzaj ogrzewania. Aspekty wizualne są sprawa indywidualną.

Podsumowując…

Nie warto decydować się na inwestycję kiedy wszystko jest przeciwko nam, kiepska lokalizacja, zły stan budynku, brak ciekawych elementów oryginalnych. Nic ciekawego finalnie z tego nie będzie. Są to podstawowe zagadnienia, którym warto w takiej sytuacji się przyjrzeć.

remont w kamienicy
fot.Scandilove

Podstawowe problemy, które przeważnie napotkamy podczas generalnego remontu mieszkania w kamienicy. Jak sobie z nimi radzić?

Podstawowe problemy to np. brak ogrzewania – musimy się wtedy zdecydować na jakiś sposób – przy małych mieszaniach może to być ogrzewanie elektryczne, choć może być mniej ekonomiczne, przy większych raczej gazowe – musimy zlecić projekt takiego ogrzewania, podłączyć gaz, kupić piec gazowy, rozprowadzić instalacje i założyć grzejniki.

Inne problemy podczas remontu mieszkania w kamienicy, to zwykle coś co odkrywamy z czasem, albo sami 'tworzymy’ – np. wyburzając ścianę – zostaje przerwa w podłodze z parkietu którą czymś trzeba wypełnić. To samo przy likwidacji starego pieca (choć osobiście taki piec bym zostawił, mimo iż czasami bardzo przeszkadza w funkcjonalności mieszkania)

Problemy zwykle pojawiają się też przy renowacji – nie dostaniemy odpowiedniego zamka do starych drzwi, nie dokupimy jakiegoś elementu np. listwy przypodłogowej takiej jak mamy w mieszkaniu. To wszystko trzeba będzie wykonać na zamówienie.

remont w kamienicy
fot.Scandilove

Czego nie widać na pierwszy rzut oka, a może być problemem podczas remontu mieszkania w kamienicy?

Nie widać (choć czasami czuć) np. problemów ze stropem, poważnej sprawy która może być kosztowna. Czasami założymy że kratki w ścianie to wentylacja, ale nie sprawdzimy czy jest drożna i przy wizycie kominiarza okazuje się że nie mamy tylu kominów ile nam się wydawało co może mocno pokrzyżować plany np. instalacji ogrzewania gazowego.

Na czym zaoszczędzić podczas remontu mieszkania w kamienicy?

Ja oszczędzam na renowacji drzwi drewnianych. Nie spędzam kilkudziesięciu godzin na profesjonalnym opalaniu, czyszczeniu, malowaniu. Zwykle czyścimy takie drzwi w dość prosty sposób i zwyczajnie malujemy od nowa. „Zaoszczędzić” można też na wymianie okien. Ale to zwykle dość świadoma decyzja. Nie wymieniłbym nigdy oryginalnych skrzynkowych okien na nowe plastikowe.

fot.Scandilove

Stare piece kaflowe, co z nimi zrobić?

Najlepiej – zostawić. To one tworzą klimat miejsca i oddają nam trochę historii. Usunąłbym piec wtedy kiedy rzeczywiście nie jest ciekawy a na dodatek ma ubytki i bardzo ogranicza nową funkcjonalność mieszkania. Ale jeśli tylko można – koniecznie być zostawił.

Czy należy zwrócić uwagę tylko stan techniczny? A sąsiedztwo, przestrzeń wspólna, wspólnota mieszkaniowa?

Zawsze zaczynałbym właśnie od tego. Tak jak wspomniałem wcześniej – remontem nie zmienimy lokalizacji, sąsiedztwa czy wspólnej przestrzeni. Jasne że czasami warto kupić mieszkanie w kamienicy która za 2-3 lata będzie wyglądała dużo lepiej bo czekają ją remonty, ale dobrze mieć tego pewność a to trudno. (+ nadal nie zmieni to lokalizacji)

remont w kamienicy
fot.Scandilove

W Łodzi jest dużo przypadków gdzie kilka lat temu kupowałem mieszkanie w średniej kamienicy, dziś zmieniła się ona nie do poznania a sam okolica również wygląda już zupełnie inaczej. Ale trzeba się nastawić na kilka lat zmian + mieć pewność że tak będzie.

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic moodboard

KIS List – gwiazdkowy prezent, który zrewolucjonizował pracę projektantów wnętrz

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do komfortu i wydajności

Urządzasz domek letniskowy? To może Ci się przydać

Odpowiedni wybór garnków do kuchni

Ile energii elektrycznej pobierają urządzenia domowe?

Posterlounge – Dlaczego warto aranżować plakaty we wnętrzach?

Scroll to Top